افرادی که شرایط بیمه شدن در صندوق هنر را ندارند بیمه اجتماعی می شوند

در اولین جلسه اجرایی بیمه اجتماعی اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه مطرح شد: با تدابیر اتخاذ شده افرادی که شرایط بیمه شدن در صندوق هنر را ندارند بیمه اجتماعی می شوند.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان البرز در جلسه اجرایی بیمه اجتماعی برای اهالی فرهنگ و هنر و اصحاب رسانه که با حضور بشیری مدیر صندوق در استان البرز، عباس زاده رئیس خانه مطبوعات، نوروزی معاون فرهنگی ارشاد در سالن گفتگوی اداره کل ارشاد برگزار شد، بشیری در خصوص بیمه ورزشکاران و اهالی رسانه گفت: تدابیری اندیشه شده که افرادی که امکان ثبت نام در صندوق هنر را ندارند بتوانند بیمه اجتماعی اصحاب فرهنگ، ورزشکاران و‌ هنرمندان را داشته باشند.

هادی بشیری ادامه داد: این بیمه را به نام بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز می شناسند، زیرا که تا کنون بشترین اعضای آن را روستاییان، عشایر و کشاورزان زحمت‌کش کشورمان تشکیل می‌دادند.

بشیری گفت: تشکیل صندوق بیمه روستایی و عشایر بر اساس قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین در سال ۱۳۸۳ تصویب‌ شد.
این صندوق کنار تأمین اجتماعی، بازنشستگی کشوری نیروهای مسلح جزو چهار صندوق بزرگ بیمه ای کشور است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی با اشاره به مبلغ حق بیمه حداکثر ۱۳۳ هزار تومان در ماه گفت : بیمه شده در ماه حداکثر ۱۳۳ هزارتومان پرداخت می‌کند و مابقی مبلغ که حدود ۷۰ درصد است را دولت پرداخت می کند.
وی گفت:خدمات صندوق سه دسته است شامل۱ مستمری از کار افتادگی برای افراد تحت پوشش بیمه روستایی که حداقل یک سال سابقه بیمه دارند، چنانچه در اثر کار یا بیماری دچار از کار افتادگی شوند، می‌توانند با مراجعه به کمیسیون پزشکی و پس از تأیید از کارافتادگی کلی توسط پزشک، مستمری از کار افتادگی دریافت کنند. البته شرط دیگر این است که بیمه شده تا پایان سالی که بیماری آن‌ها آغاز شده است یا حادثه‌ای که دلیل از کارافتادگی است رخ داده است، حق بیمه ۹۰ روز را پرداخت کرده باشند.

٢_مستمری پیری یا بازنشستگی
برای دریافت این مستمری شرط سنی وجود دارد. چنانچه بیمه شده ۱۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و حداقل ۶۵ سال داشته باشد یا اگر سابقه بیمه فرد ۱۰ سال باشد و ۷۰ ساله باشد، این مستمری پرداخت خواهد شد.

۳_مستمری بازماندگان افرادی که در تکفل بیمه شده هستند، پس از فوت او می‌توانند مستمری دریافت کنند.

وی گفت: به طور کلی، ۱۵ درصد از درآمد بیمه شده، به عنوان حق بیمه محاسبه می‌شود که از این ۱۵ درصد ۵ درصد سهم بیمه شده و ۱۰ درصد باقی مانده، سهم دولت است.

بشیری در خصوص جا به جایی سابقه بیمه خود در صندوق های مختلف گفت: افرادی که تحت سایر صندوقهای تأمین اجتماعی هستند، می‌توانند با انتقال سابقه خود به بیمه روستایی چنین تغییری را انجام دهند، و بالعکس این موضوع هم امکان‌پذیر است.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.