۵۱۷ زندانی استان البرز سال گذشته یا کمک ستاد دیه آزاد شدند

رئیس کل دادگستری استان البرز از آزاد سازی ۵۱۷ زندانی در سال ۱۴۰۰ در استان البرز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز حسین فاضلی هریکندی صبح امروز در جلسه ستاد دیه استان البرز با اشاره به اینکه در سال 1400 ستاد دیه استان البرز موفق به آزادی 517 نفر زندانی جرایم غیرعمد و بدهکاران مالی شده است، اظهار داشت: مجموع بدهی این افراد 350 میلیارد تومان بود که بخشی از آن با کمک‌های مردمی و خیران و اعتبارات ستاد دیه استان تامین شد و بخشی دیگر توسط خود زندانی تامین و زمینه آزادی آنها فراهم شد.

وی با اشاره به نقش گذشت شکات در این پرونده‌ها اضافه کرد: شکات همکاری لازم را معمول داشتند و با گذشت از تمام یا بخشی از طلب خود زمینه آزادی زندانیان مالی را فراهم کردند و در مجموع، این اقدامات منتهی به آزادی 517 نفر شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به تاثیر مثبت صدور احکام تقسیط از سوی دادگاه‌های استان در آزادی زندانیان مالی بیان کرد: دادگستری کل استان نیز با توجه به شرایط و وضعیت مالی محکومان، در موارد شمول مقررات قانونی، حکم اعسار و تقسیط بدهکاران را با تعیین پیش قسط صادر کرد و متعاقبا پرداخت پیش قسط و یا بخشی از اقساط تعیین شده دادگاه‌ها از سوی ستاد دیه، منتهی به آزادی محکومان مالی شده است‌.

وی تصریح کرد: 78 درصد از زندانیان آزاد شده، محکومانی بودند که با توجه به تقسیط مبلغ محکومیت آنها از سوی دادگاه‌ها و با پرداخت تمام یا بخشی از پیش قسط و یا بخشی از اقساط مورد حکم از سوی ستاد دیه از زندان آزاد شدند تا پس از آزادی، خودشان با فعالیت اقتصادی مابقی اقساط را مطابق حکم دادگاه پرداخت کنند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان با اشاره به اینکه در جشن‌های گلریزان ماه رمضان امسال در شهرستان‌های مختلف استان، مردم و خیران در مجموع 4 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان مالی کمک کردند،  عنوان کرد: این کمک‌ها نسبت به سال گذشته افزایش 4 برابری را نشان می‌دهد.

وی با تقدیر از شهروندان و خیران البرزی که در زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و بدهکاران مالی، بدون چشم داشت کمک مالی می کنند بیان کرد: باید دقت شود که تنها مرجع قانونی جمع‌آوری کمک مردمی برای آزادی زندانیان، ستاد دیه است و پرداخت مبلغ به سایر افراد یا نهادها وجاهت قانونی ندارد و اگر افراد یا گروه ها یا اصناف داوطلب جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای آزادی زندانیان هستند باید با هماهنگی و در قالب ستاد دیه انجام شود.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: همچنین افرادی که قصد کمک به خانواده زندانیان را دارند می‌توانند کمک‌های خود را به انجمن‌های حمایت زندانیان که در همه شهرستان های استان مستقر هستند تقدیم کنند.

وی با یادآوری اینکه پرداختی‌های ستاد دیه هم به صورت بلاعوض و هم در قالب اعطای تسهیلات از طریق بانک‌های عامل است، متذکر شد: گاهی زندانی جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می‌شود ولی قادر به تودیع تضمین‌های لازم نیست و از دریافت تسهیلات محروم می‌شود در این شرایط افراد خیر می‌توانند در این مرحله وارد عمل شده و امور مربوط به ضمانت را برعهده گیرند و یا خود آنها با هماهنگی و معرفی ستاد دیه، تسهیلات را جهت آزادی زندانی مالی دریافت کنند که البته در این صورت مبلغ تسهیلات از سوی بانک مستقیما به حساب ستاد دیه جهت آزادی زندانی مورد نظر واریز می‌شود. بنابراین کمک به آزادی زندانیان الزاما به صورت کمک مالی مستقیم نیست بلکه می‌تواند ضمانت زندانی جهت دریافت تسهیلات و نیز با دریافت مستقیم تسهیلات باشد.

فاضلی هریکندی گفت: هم اکنون استان البرز در درجه‌بندی ستادهای دیه کشور جزو ستادهای درجه یک است و از حیث اقدامات در زمره 10 استان برتر کشور قرار دارد.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.