همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا پایان ۱۴۰۱ به شبکه ملی اینترنت متصل می‌شوند

وزیر ارتباطات گفت: درصورتی که نمایندگان محترم مجلس با بودجه پیش بینی شده برای سال ۱۴۰۱ موافقت کنند تا پایان ۱۴۰۱ همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اینترنت متصل می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز وزیر ارتباطات در آیین «اتصال 1000 روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت» گفت: امروز زندگی بشر با حوزه فناوری ارتباطات دگرگون شده و تاثیرات حوزه ارتباطات به صورت همه‌جانبه و فراگیر تبدیل شده است. امروزه به دلیل کرونا آموزش با فناوری آمیخته شده است.جا دارد از همه عزیزانی که برای برگزاری کلاس های مجازی زحمت کشیده اند تشکر کنم.

زارع پور افزود: امروز میتوان گفت تصور زندگی بدون ارتباطات و فناوری اطلاعات،بسیار زندگی سخت و دشواری است و به همین دلیل داشتن زیر ساخت ارتباطی مناسب تبدیل به یک ضرورت در زندگی مردم شده است.

وی گفت: «در بازدیدهای میدانی که بنده و همکارانم هم در تهران هم در استان های دیگر انجام میدهیم، متوجه این موضوع هستیم که چقدر فناوری ارتباطات از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز داشتن این فناوری برخورداری از برق و جاده های دسترسی است. امروزه در بستر شبکه‌های اجتماعی مطالباتی در این خصوص شکل میگیرد که مسئولین موظف به پاسخ گویی میشوند. ما این امر را در دولت سیزدهم یک فرصت میدانیم که مطالبات و انتظارات مردم در یک بستر همه‌گانی و 24 ساعته شکل می‌گیرد و مسئولین می‌توانند پاسخگوی این نیازها باشند.»

زارع‌پور در خصوص بسترسازی مناسب در راستای خدمات زیرساختی اذعان داشت: «از مجموع حدود 40 هزار روستایی که در کشور وجود دارد برداشت ما این بود که 4000 هزار روستا فاقد ارتباط هستند اما با بررسی های بیشتر متوجه شدیم که بعضی از روستاهایی که به هرحال ارتباط دارند اما ارتباط آنها بسیار بی‌کیفت است و عملا در دایره روستاهایی قرار میگیرند که میتوان آنها را بدون ارتباط درنظر داشت. با این حال بعضی از روستاها نیز فقط از طریق مودم‌ها دسترسی داشتند و بعضی از موقعیت ها به دلیل مهاجرت معکوسی که از شهر به روستا داشتند و دلیل آن پدیده کرونا بوده است که به موجب آن بیش جمعیت روستاها افزوده شد و ظرفیتی هایی که پیش‌بینی شده بود برای سرشماری سال 95 بود که به همین دیل ظرفیت‌ها در روستاها افزایش پیدا کرد. بنابراین حدود 3500 روستا بودند که نمیتوانستیم بگوییم که آنها ارتباط مناسبی را دارند و درنهایت این 4000 روستا به همت دوستان در دستور کار قرار گرفت.»

وزیر ارتباطات افزود: «حدود 500سایت جدید افتتاح شده است که 780روستا را مورد پوشش قرار میدهد و این روستاها امروزه برای اولین بار دارای راه های ارتباطی میشوند و می‌تواند به شبکه ملی اطلاعات متصل بشوند. حدود250روستا هم کیفیت راه‌های ارتباطی آنها افزایش پیدا کرده است و به شبکه پایدار و پرسرعت متصل شده است.»

زارع‌پور ایجاد ارتباط پرسرعت را یک ضرورت دانست ولی در کنار آن توجه به زیرساخت‌های خدماتی را حائز اهمیت دانست. زار‌ع‌پور در همین خصوص معتقد است که با غافل نشدن از زیرساخت‌ها می‌توان شاهد آبادانی روستاها، ایجاد اشتغال، افزایش گردشگری،کشاورزی هوشمند و فروش صنایع دستی و مسائلی از قبیل این  باشیم. برای این پیشرفت ها، باید همه بخش های دولت و نظام در کنار هم پای کار باشند تا بتوان از زیر ساخت شبکه پایدار به عنوان زیرساخت خدماتی استفاده کرد تا خدمات مناسبی را در این زمینه به هموطنان عزیزمان در سراسر کشور ارائه شود.

وی اضافه کرد: «درحوزه مسائل فرهنگی هم یکی از مسائل جدی حفاظت از حریم خانواده ها و توسعه اقدامات فرهنگی است که طبیعتاً در بستر فضای مجازی این اثر بخشی بیشتری دارد. در این زمینه ما به کمک دستگاه‌ها اقدامات خوبی را شروع کردیم که در دهه‌ی فجر ما یک روز را به نام خانواده و فضای‌مجازی انتخاب کردیم که در این روز مجموعه این اقدامات را به سمع و نظر مردم می‌رسانیم. اقدامات ویژه‌ای که همکاران بنده در اپراتورهای مختلف تدارک دیده‌اند که بتوانند یک فضای امن را برای خانواده‌ها و کودکان و نوجوانان در بستر شبکه ملی اینترنت فراهم کند.»

وزیر ارتباطات در انتهای مراسم از همه دست‌اندرکارانی که در راه اندازی این پروژه‌های وزارت‌خانه  سهیم بوده اند تقدیر به عمل آوردند و بیان کرد: «این گام اولی است که در دولت سیزدهم برداشته شده است و درصورتی که نمایندگان محترم مجلس با بودجه پیش بینی شده برای سال 1401موافقت بکنند تا پایان 1401، در سه مقطع که اولین مقطع اردیبهشت ماه است و بعد شهریور ماه و دهه فجر سال آینده،ما همه روستاهای بالای 20خانوار را به شبکه ملی اینترنت متصل بکنیم تا همه‌ی مردم کشورمان از این فناوری برخوردار شوند. این موضوع نیازمند یک عزم همگانی است و وزارت ارتباطات این توانمندی را دارد که با یک کار جهادی این اتفاق بزرگ را رقم بزند.»

زارع‌پور در انتهای سخنان خود از  9پروژه مهم  دیگر که در دستورکار وزارت ارتباطات قرار دارد خبر داد که در فضاها و موقعیت‌های مناسب و به مرور به اطلاع مردم رسیده می‌شود که از مهم ترین آنها می توان به عنوان بحث پروژه فیبر نوری نقاط  و پنجره واحد دولت الکترونیک یاد کرد.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/ شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.