فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس آغاز شد

فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کوو پارس با حضور وزیر جهاد کشاورزی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز از کرج  در این مرحله که تا پنجاه و یک روز آینده ادامه خواهد داشت قرار است چهل هزار نفر واکسن دریافت کنند و در صورت دریافت تاییدیه های نهایی  تا پایان امسال بیست میلیون دوز واکسن تولید خواهد شد.

گفتنی است مراحل نخست مطالعات بالینی در اسفند و خرداد گذشته انجام شد و در پایان مرحله دوم 80 درصد ایمنی زایی واکسن رازی کوو پارس به اثبات رسیده است.

دکتر اسحاقی، رئیس موسسه رازی در خصوص روند کارآزمایی در فاز سوم واکسن رازی کووپارس، گفت: درفاز سوم دو برنامه پیش بینی شده که در طرح نخست، واکسن رازی با یک واکسن مصرفی در کشور مقایسه می‌شود که بیش از 40 هزار مشارکت کننده را دربر می‌گیرد اما در طرح دوم، واکسن رازی مانند فاز‌های اول و دوم با ادجوانت یا واکسن نما (پلاسیبو) ارزیابی می‌شود و اگر این طرح تایید شود، مطالعه فاز سوم با حدود 28 هزار داوطلب پیش خواهد رفت.

او در پاسخ به پرسشی درباره مصرف اضطراری واکسن کووپارس افزود: براساس موازین، سازمان غذا و دارو با 35 درصد نتایج مثبت از فاز سوم، مجوز مصرف اضطراری را صادر می‌کند.

اسحاقی با اشاره به آماده سازی خطوط تولید صنعتی واکسن کووپارس در موسسه رازی، گفت: در صورت صدور مجوز مصرف اضطراری در شهریورماه، تا پایان سال بین 20 تا 30 میلیون دوز واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهیم داد.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.