دستفروشان و بساط گستران در کرج ساماندهی شوند

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج خواستار ساماندهی دست فروشان در این کلانشهر شد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز محمد اسدیان صبح امروز در جلسه ساماندهی دستفروشان با بیان اینکه دستفروشی از نمونه فعالیت‌های اقتصادی و به اصطلاح کسب و کار‌هایی محسوب می‌شود که در قالب و چارچوب پیشه‌های غیررسمی از آن یاد می‌شود ، اظهار داشت: دستفروشی پدیده‌ای نوظهور و جدید محسوب نمی‌شود و به واقع این شیوه به اصطلاح کسب و کار غیر رسمی، سبقه و عقبه‌ای طولانی دارد.

عضو شورای شهر کرج  با بیان اینکه هر ساله با نزدیک‌تر شدن به روز‌ها و هفته‌های پایانی سال، بر تعداد دستفروشان فعال در شهر‌ها افزوده می‌شود بیان کرد: دستفروشی پدیده‌ای که با تهدیدات و فرصت‌های خاص به خود در شرایط فعلی اقتصادی کشور همراه است.

اسدیان تصریح کرد: در سالیان نه چندان دور گذشته، عموما بر نکات و ابعاد منفی این پدیده تأکید می‌شد، اما باید واقع بین بود و به ناچار در شرایط فعلی اقتصادی، نکات و ابعاد مثبتی برای آن متصور بود.

رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای شهر هدف از  بررسی این طرح را ساماندهی دستفروشان و بساط گستران دانست و گفت: مزایای اجرای ساماندهی افزایش حضور شهروندان در فضاهای شهری ، ارتقاء امنیت اجتماعی ،کمک به رشد اقتصاد شهری، افزایش سرزندگی و نشاط،ایجاد حس مکان و حس تعلق شهروندان و ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری کرج است.

اسدیان یادآور شد: اغلب دستفروشان را مهاجران تشکیل می‌دهند و به لحاظ سنی اغلب دستفروشان بین رده سنی 19 تا 50 سال می باشند.

عضو شورای شهر کرج ، احداث بازارها و بازارچههای رسمی توسط شهرداری برای جمع آوری و ساماندهی دستفروشان، تشکیل کارگروه تخصصی ساماندهی مشاغل شهری با مشارکت سازمان‌های مرتبط, فضایابی و ورود به ساماندهی فضایی دستفروشان, اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی در شهروندان, گذر از برخورد قهری و فیزیکی مطلق با دستفروشان  وانت بارها به الگوی ساماندهی و منطق پذیرش نقش آن در شهر را  از طرح‌های مطالعاتی و اجرایی مرکز پژوهش عنوان کرد.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.