اجازه تولید به موقع واکسن کرونا را به موسسه رازی ندادند

نماینده کرج، فردیس و اشتهارد گفت: کارشکنی‌ها، دعواهای بین دستگاهی و نداشتن اجازه برای تولید واکسن سبب عدم توفیق توسط بزرگترین مجموعه واکسن و سرم سازی کشور شد. اگر آذرماه گذشته این اجازه به آنها داده می‌شد، می‌توانستند درصد قابل توجهی واکسن تولید کنند.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز از کرج علیرضا عباسی پیش از خطبه‌های نماز جمعه پنجم شهریور بخش آسارا ضمن گرامیداشت هفته دولت و سالروز شهادت شهیدان رجایی و  باهنر اظهار داشت : خدا را شاکر هستیم که امروز در جمع مردم خونگرم بخش آسارا هستیم.

رئیس مجمع نمایندگان استان البرز با بیان اینکه بر خود وظیفه می دانیم که با دولت جدید هم افزایی کنیم، تصریح کرد: مردم به دولت و مجلس امیدوارند و اگر توسط هر کدام کوتاهی دیده شود، قطعا از ما نخواهند گذشت و در پیشگاه خداوند باری تعالی باید پاسخگو باشیم.

عباسی با بیان اینکه متاسفانه روزانه حدود ۷۰۰ نفر به علت پاندمی کرونا جانشان را از دست می‌دهند که این تعدادِ کمی نیست، افزود: مجموعه‌هایی هستند در کشور که قریب به ۱۰۰ سال مشغول تولید واکسن هستند، واکسن‌هایی که همه افراد روی بازوهای خود نشانی از این واکسن‌ها دارند نظیر سرخک و سرخجه.

عباسی حمایت های صورت گرفته از مجموعه سرم سازی رازی را ناکافی دانست و اظهار کرد: کارشکنی‌ها، دعواهای بین دستگاهی و نداشتن اجازه برای تولید واکسن سبب عدم توفیق توسط بزرگترین مجموعه واکسن و سرم سازی کشور شد. اگر آذرماه گذشته این اجازه به آنها داده می‌شد، می‌توانستند درصد قابل توجهی واکسن تولید کنند.

عباسی اشاره‌ای به ظرفیت های غنی از تولید گیاهان دارویی در کشور کرد و افزود: ظرفیتی که می تواند ۹۰ درصد داروی کشور را بر پایه گیاه تولید کرد ولی متاسفانه ۹۰ درصد پایه گیاهی کشور شیمیایی و فقط ۱۰ درصد پایه گیاهی دارد. به علت اینکه واردات داروهای شیمیایی برای عده ای نفع دارد. با این تعارض منافع باید برخورد کرد و در مجلس راهکار قانونی آن دنبال می شود.

وی افزود: در برخی کشورهای دنیا در حالی که توان تولیدی گیاهان دارویی کشور ما را هم ندارند، ۸۰ درصد داروها بر پایه گیاهی است و ۲۰ درصد یا کمتر بر پایه شیمیایی است با وجود اینکه صنعت شیمیایی آنها سرآمد دنیاست.

تماس با ما

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.