تولید کنندگان دارویی کشور در بدترین شرایط تاریخی خود قرار دارند

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی استان البرز با بیان اینکه هزینه‌های تولید دارو به نسبت سال گذشته چندین برابر شده است، گفت: تولید کنندگان دارویی کشور در بدترین شرایط تاریخی خود قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز از کرج امیر فرشچی با اشاره به نگرانی هایی که بابت سرنوشت وضعیت دارویی کشور در ماه‌های آتی وجود دارد، اظهار داشت: قبل از تصویب بودجه سال ۱۴۰۰ جلسات زیادی پیرامون نگهداری یا حذف ارز مرجع در نهادهای مختلف گذاشته شد و علیرغم تذکر و هشدار صنعتگران دارویی به سیاستگزاران در نهایت تصمیم بر آن شد که ارز مرجع برای دارو اختصاص یابد.

وی با بیان اينکه تولیدکنندگان دارو همگی آگاه بودند که چنین اعتبار ارزی برای تخصیص به حوزه دارو به میزان کافی در کشور وجود ندارد، افزود: در این ميان طی دو سال اخیر برخی از روی ناآگاهی و عده ای هم در راستای فرصت طلبی همواره به دنبال رانت ارزی بوده اند و از این تصمیم دولت برای تخصیص ارز به حوزه دارو دفاع کردند، این عده اذعان داشتند که تخصیص ارز تصمیمی درست است.

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه بعد از سپری شدن سه ماه از سال ۱۴۰۰ تخصیص ارز به حوزه دارو بصورت قطره ای چکانی انجام می شود؛ گفت: متاسفانه ناهماهنگی‌هایی بین وزارت بهداشت و بانک مرکزی در خصوص تعیین اولویت‌های ارزی وجود دارد.

وی با بیان اینکه تصمیمات سازمان غذا و دارو نیز متاثر از سیاست‌های غلط در تخصیص ارز به حوزه دارو است، افزود: این ‌شرایط سبب شد که تولیدکنندگان دارویی کشور در بدترین شرایط تاریخی خود قرار گیرند.

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به اینکه این شرایط تبعات جبران ناپذیری برای صنعت دارویی کشور به همراه دارد، افزود: با ادامه این شرایط بسیاری از اقلام معمولی و پرمصرف دارویی در کشور کمیاب تر یا نایاب می‌شود ، همچنان که این اتفاق هم اکنون رخ داده است.

وی با بیان اینکه صنعت داروسازی نیاز به حمایت و پشتیبانی دارد، گفت: ظاهرا هنوز هم قرار نیست چاره ای برای حل مشکلات تولید کنندگان دارویی کشور اندیشیده شود.

فرشچی با ابراز تاسف از اینکه هزینه‌های تولید دارو به نسبت سال گذشته چندین برابر شده است، عنوان کرد: هیچ مسیر مشخصی نیز برای جبران اثرات این تورم با اصلاح قیمت داروها تعریف نشده است و این شرایط صنعت دارو را با وجود دارا بودن پتاسنیل بالای علمی و در اختیار داشتن نیروی‌های ماهر و نخبه زمین گیر کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با بیان اينکه از هر تریبونی برای رساندن فریاد خود به مسئولان استفاده کرده ایم تا شاید فرجی شود و گوش شنوایی پیدا کنیم، بیان کرد: خواسته ما تولیدکنندگان دارویی کشور از مسئولان ارشد این است که به دور از سیاست زدگی و براساس منافع بیماران تصمیماتی اخذ کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که بیش از این فرصت سوزی نشود و خسارات جبران ناپذیر کمتری هم برای تولیدکنندگان دارویی به بار آید.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.