191 هزار مترمربع از اراضی شهرک‌های صنعتی البرز خلع ید شد

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی البرز گفت: برای حفظ اراضی صنعتی و استفاده مطلوب از امکانات و تاسیسات زیربنایی در سطح شهرکهای صنعتی دولتی و برای برخورد با دلالان و اشخاصی که موجب رکود اراضی شده اند با جدیت وارد عمل شده ایم و برخورد قاطع قانون در انتظار این افراد است.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البر حمیدرضا عقاب نشین ظهر امروز در جمع خبرنگاران البرز اظهار داشت: متقاضيان سرمايه گذاري در شهرك‌های صنعتی دولتی موظف‌اند در چارچوب تعهدات و در ظرف مدت زمان قانوني تعيين شده در قراردادِ حق بهره برداري زمين، نسبت به تكميل ساخت و ساز، نصب ماشين آلات، اخذ پروانه بهره برداري و توليد اقدام نمايند و اگر به تعهدات خود عمل نکنند در نهایت منجر به خلع يد قرارداد و باز پس گيري اراضي خواهد شد.

وی ادامه داد: اراضی راکد مانده، غیرفعال یا وارد مدار تولید نشده به موجب قرارداد فی‌مابین و قوانین مربوطه، بازپس گرفته شده و در اختیار صنعتگرانی که از توانمندی لازم برای حضور فعال در عرصه صنعت و تولید برخوردارند؛ قرار خواهد گرفت.
مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی البرز بیان داشت: در سال گذشته 191 هزار متر مربع زمین صنعتی از طرفین قراردادی که به تعهدات ساخت و تولید خود عمل نکرده بودند؛ خلع ید و برای پذیرش متقاضیان جدید سرمایه گذاری به شرکت شهرک های صنعتی البرز بازگردانده شد.

وی تصریح کرد: در سال 1400 آزاد سازی 10 هکتار زمین صنعتی، مصوب شده بود که توانستیم این رقم را با 91 درصد افزایش به عدد 1/19 هکتار برسانیم.
عقاب نشین ادامه داد: در سال 1399 نیز 57 هزار متر مربع، زمین صنعتی آزاد سازی شد که آمار مقایسه ای ما نشان می دهد آزاد سازی اراضی راکد و غیرفعال شهرکهای صنعتی در سال 1400 نسبت به سال 1399 حدود 235 درصد رشد داشته است.

«عقاب نشین» با اشاره به ظرفیت های موجود و تمایل به سرمایه گذاری در سطح استان، افزود: برای حفظ اراضی صنعتی و استفاده مطلوب از امکانات و تاسیسات زیربنایی در سطح شهرکهای صنعتی دولتی و برای برخورد با دلالان و اشخاصی که موجب رکود اراضی شده اند با جدیت وارد عمل شده ایم و برخورد قاطع قانون در انتظار این افراد است.

وی ادامه داد: همه این اقدامات و تلاش ها برای استفاده بهینه از ظرفیت ها و سپردن امکانات و زیرساختها به دست سرمایه گذار واقعی آن هم برای دستیابی به اشتغال پایدار و رشد اقتصادی است.

بر اساس گفته های این مقام مسئول، اراضی خلع ید شده ابتدا در هیات داوری با حضور نماینده سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و متقاضی زمین، مورد بررسی قرار گرفته و سپس به متقاضی، اعطای مهلت می شود. چنانچه طرف قرارداد در بازه زمانی اعطا شده به تعهدات خود عمل نکند؛ پرونده به مراجع قضایی ارجاع و در نهایت خلع ید زمین راکد صورت می پذیرد.

خاطرنشان می شود اراضی راکد یا غیرفعال آن دسته از زمین هایی هستند که پس از تحویل از شرکت شهرکهای صنعتی به حال خود رها شده و وارد فاز احداث ابنیه، اخذ پروانه بهره برداری و یا آغاز روند تولید نمی شوند؛ از این رو تعریف اراضی راکد و غیرفعال با تعریف واحد صنعتی یا کارخانه غیرفعال و راکد متفاوت است.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.