واکسن ایرانی کرونا ‌به ۱۰ کشور صادر می‌شود

وزیر بهداشت گفت: امروز ۶ مجموعه واکسن سازی علیه کرونا در کشور فعال است و صادرات واکسن کرونا را نیز از یکی دو هفته پیش آغاز کرده ایم و واکسن ایرانی، فعلا به ۱۰ کشور آفریقایی صادر خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز، بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از پروژه های بهداشتی و درمانی فردیس اظهار داشت: بعد از دوران دفاع مقدس، جنگ تمام نشده است. جنگ نهان بسیاری از مشکلات را برای ما ایجاد کرده و در ظاهر، شاهد خاکریز و ادوات نظامی نیستیم اما در باطن، جنگ اقتصادی علیه ایران وجود دارد.

وی افزود: امروز یکی از مهمترین مسائل، پاتک زدن به دشمنان است و در این زمینه باید خودمان را تجهیز کنیم. بهترین راهکار مقابله با جنگ اقتصادی دشمنان، تجهیز کردن خودمان به علم و دانش است. مقام معظم رهبری نیز امسال همچون سالهای گذشته بر تقویت دانش بنیان ها و اشتغال آفرینی تاکید دارند. پاتک امروز ما، رونق تولید و تلاش بیشتر است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: البرز یکی از قطب های اصلی دارویی کشور است و توانسته قدم های بسیار اساسی را در این زمینه بردارد. امروز از گروه مپنا بازدید کردیم و پیشرفت دانشمندان ایرانی در عرصه های مختلف، قابل افتخار است. بسیاری از ادوات و محصولات پیشرفته دنیا را امروز در کشور می توانیم تولید کنیم در شرایطی که سالهای زیادی در شرایط تحریم بوده ایم.

عین‌اللهی گفت: در سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری هستیم و با تعدادی از صاحب نظران و متخصصان حوزه سلامت جلسه ای با حضور رییس جمهور داشتیم و مفتخر به پیشرفت های حوزه سلامت هستیم.

وی خاطرنشان کرد: در این 7 ماه حدود 38 سفر استانی داشته و رییس جمهور نیز 19 سفر استانی داشته است و این سفرها نشان دهنده عزم دولت برای آشنایی و حل مشکلات مناطق مختلف کشور است. از اول دولت سعی ما بر این بود که کمتر حرف بزنیم و بیشتر عمل کنیم. در روزهای نخست دولت، روزانه بیش از 50 هزار بیمار کووید19 شناسایی می شدند و بیش از 700 نفر فوت می کردند که فاجعه انسانی بود اما دولت با قدرت وارد کنترل کرونا شد و واکسیناسیون را به بحث های سیاسی و FATF گره نزد و با قدرت، واردات و تزریق واکسن را پیگیری کردیم و امروز 6 مجموعه واکسن سازی علیه کرونا در کشور فعال است و صادرات واکسن کرونا را نیز از یکی دو هفته پیش آغاز کرده ایم و واکسن ایرانی، فعلا به 10 کشور آفریقایی صادر خواهد شد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: یکی از دلایل موفقیت دولت در کنترل کرونا و واکسیناسیون، حضور و مشارکت مردمی بود و تا امروز بیش از 147 میلیون دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است. هر طرحی که با مشارکت مردم همراه باشد، حتما به موفقیت می رسد.

عین اللهی تاکید کرد: توجه به شرکت های دانش بنیان و تقویت آنها، یکی از ضروریات است. بخش زیادی از صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی کشور در البرز مستقر است. باتوجه به نیروی انسانی متخصص و متعهدی که در کشور وجود دارد می توانیم در تولید دارو و تجهیزات پزشکی به خودکفایی و صادرات برسیم و نیاز به حمایت دارد. در تولید داروهای بایوتکنولوژی، ایران یکی از کشورهای مطرح دنیاست و تولید این داروها توانسته تا حد زیادی، میزان ارزبری را کاهش دهد و به دانشمندان و افراد عاشق در حوزه تولید و خودکفایی، این قول را می دهیم که فرصت را پیش روی آنها گذاشته و موانع را برطرف می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همه مردم باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند و هیچ کس نباید بدون پوشش بیمه ای باشد که در بودجه امسال به این امر توجه شده و جمعیت بین 6 تا 9 میلیون نفری که فاقد بیمه هستند، باید زیرپوشش قرار گیرند.

وزیر بهداشت یادآور شد: شهرستان فردیس در کشور نمایانگر یک بی عدالتی به ویژه در حوزه سلامت و درمان است و در سفرهای استانی، چنین وضعیتی را در بین شهرستانهای کشور ندیده بودم. بلافاصله پس از بازدید امروز از بیمارستان در حال ساخت فردیس، پیگیری های لازم را برای تسریع در تکمیل این بیمارستان انجام دادم و بودجه خوبی در این سفر برای تکمیل این بیمارستان در نظر گرفته شده و امیدواریم در مدت کوتاهی، این بیمارستان را تجهیز و افتتاح کنیم.

عین اللهی گفت: برنامه وزارت بهداشت در این دوره، عدالت و تعالی نظام سلامت است که جزییات و زمان بندی آن مشخص شده است. مهمترین نکته ای که مقام معظم رهبری در اولین دیدار با دولت سیزدهم بر آن تاکید داشتند، عدالت بود. رفتار، سخنان و وعده ها و فعالیت های ما باعث تقویت نظام جمهوری اسلامی می شود و کار با شعار، پیش نمی رود و باید خدمت و نوکری مردم را فارغ از عناوین و پست ها، به نحو احسن انجام دهیم.

وی ادامه داد: باتوجه به بازدیدهایی که در فردیس داشتیم، پیشنهادم به رییس جمهور این است که فردیس، نیاز به یک رسیدگی ویژه دارد. در شرایط معمول، این مشکلات حل نخواهد شد. بسیاری از ادارات در فردیس، ساختمان ندارند برای تکمیل بیمارستان نیز باید یک فکر ویژه کرد.

وزیر بهداشت گفت: استان البرز در واکسیناسیون عمومی علیه کرونا، قابل انتظار عمل نکرده و نسبت به متوسط کشوری، قدری عقب ماندگی دارد. در این شرایط باید واکسیناسیون فعال انجام شود چراکه بهترین روش مقابله با کرونا، در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی، واکسیناسیون است.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شرارهدکهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.