نگاه جزیره ای در کشور حذف و مجلس و دولت باید از نخبگان حمایت و استفاده کنند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز گفت:نگاه جزیره ای در کشور حذف و مجلس و دولت باید از نخبگان حمایت و استفاده کنند.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز رحیم بنامولایی  شامگاه امروز در نشست خبری دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر که با حضور رئیس بنیاد نخبگان و جهاد دانشگاهی البرز در سالن جلسات اتاق بازرگانی استان البرز برگزار شد؛ اظهار داشت: از سال ۹۳ در اتاق بازرگانی بحث تعامل با دانشگاه ها کلید خورد و  هدف از این همکاری این بوده است که در دایره آموزش عالی کشور در کنار تولید مدرک، مهارت آموزی هم داده شود.

وی افزود: اتاق بازرگانی متولی حوزه هایی همچون صنعت و کشاورزی و حامی مولد بودن است، در نتیجه باید به مهارت آموزی بیشتر توجه کرده و آن را رونق دهیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز و عضو شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر گفت: از سال ۹۸ در اتاق بازرگانی البرز تلاش بیشتری برای گسترش صنعت و دانشگاه انجام شد تا به صورت کاربردی تر علم و تجربه در کنار هم قرار داده شود و گره گشای حجم بیشتری از مشکلات صنایع کشور باشد.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ نگاه اتاق بازرگانی به مبحث تعامل صنعت و دانشگاه به آنجا منجر شد که پایان نامه های دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کارفرمایی شود،در حقیقت به دنبال حرکت دانشگاه ها به سمت صنعت و مولد بودن افزایش تولید، بالا بردن بهره ور ی و استفاده بهینه از سرمایه ها و ارتقای بهروری در کشور هستیم.

وی در ادامه یک رویکرد مهم برای ایجاد انگیزه در میان دانشگاهیان را ارتقای زمینه علمی و دانشی در ‌کنار تغییر در نگرش های اجتماعی برشمرد.

عضو شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر گفت: متاسفانه هنوز اقتصاد ما متکی به نفت است و در فرمایشات مقام معظم رهبری در سال های اخیر مرتبا تاکید بر اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی در راستای کاهش سطح وابستگی به اقتصاد متکی به نفت بوده است.

وی افزود: درحال حاضراقتصاد دولتی و خصولتی در ایران بیش از ۸۰درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد و این یکی از گرفتاری های مهم جامعه است، باید به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کرد و از کودکی کسب و کارها را به فرزندانمان یاد دهیم و در عوض دلار سوزی به دلاریازی برسیم، الگوهای مصرف نیز در جامعه باید با متناسب با اقتصاد و تولید داخلی باشد‌.

بنامولایی عنوان کرد: ۹درصد منابع دنیا و یک درصد جمعیت جهان در ایران است،در نتیجه دارایی های زیادی داریم و باید علمی را توسعه دهیم که به تولید ثروت برسد و این رابطه نیاز است که دو جانبه باشد.

وی با تاکید بر اینکه دولت به جای تصدی گری باید نقش هدایت سرمایه را ایفا کند، گفت: دانشگاه های کشور باید متناسب با تکنولوزی های روز دنیا به آموزش های لازم بپردازند، در اتاق بازرگانی به دنبال این مسائل هستیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز با اشاره به اهمیت تکیه بر مهارت پروری در دانشگاه ها برای تامین نیاز نیروی کار صنعت گفت: تربیت نیروی ماهر آموزش دیده دوره های عملی و کاربردی اهمیت بالایی دارد.

وی با تاکید بر اینکه اول انقلاب ۳۰۰هزار نیروی دارای مدرک دانشگاهی لیسانس به بالا داشتیم، گفت: اکنون تعداد آنها به ۱۵ میلیون نفر رسیده است، باید تولید و نگاه فکری در جامعه ایجاد کنیم که نسل جوان ایرانی با توجه به سیاست های دنیا در جهت سرمایه گذاری های داخلی کار کنند‌.

به گفته بنامولایی در کسب و کارهای جدید مدیریت برند مهم است،افزود: بحث تولید بدون کارخانه و استفاده از ظرفیت های خالی کارخانه ها برای فعالیت مجموعه های دانش بنیان اهمیت بالایی دارد

عضو شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر گفت: باید در صنعتی سرمایه گذاری کنیم که مواد اولیه آن نیز در داخل به راحتی تولید شودو در ادامه به توسعه صادرات و ارزش افزوده برسیم، نه اینکه خام فروشی کنیم و منابع ما در دست کشورهای دیگر قرار گیرد ، به عبارتی نباید انبار دار تولیدکنندگان خارجی شویم.

وی ادامه داد: باید نگاه جزیره ای در کشور حذف و مجلس و دولت باید از نخبگان حمایت و استفاده کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.