واردات بی رویه صنایع نساجی و پوشاک کشور را نابود می کند

رییس انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم البرز واردات غیر منطقی منسوجات و پوشاک از مبادی مجاز و قاچاق را یک تهدید جدی در نابودی تدریجی صنایع پوشاک کشور عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز از کرج یدالله مالمیر به تجربه تلخ سال های اخیر در ایجاد رانت و فساد در بستر واردات اشاره کرد و اظهار داشت: از این ناحیه تا کنون  ضربات مهلکی به صنایع نساجی و پوشاک و کسب و کارها وارد شده است.

وی افزود: از تیم اقتصادی دولت سیزدهم که از بدو فعالیت پشتیبانی از تولید را در اولویت ویژه قرار داده است درخواست می شود ، دلایل موافقت دستگاه های اجرایی ذیربط با واردات بی رویه منسوجات و پوشاک بعضا فاقد کیفیت را مورد ریشه یابی و بررسی همه جانبه قرار دهد.

مالمیر با اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری که بارها نجات اقتصاد کشور را در “تقویت تولید داخلی”، “مبارزه‌ با قاچاق” و “جلوگیری از واردات بی‌رویه” عنوان کرده اند گفت: در شرایطی که انواع پوشاک بسیار شیک و مرغوب در داخل کشور به وفور تولید می شود ، بنا به‌دلایل مبهم گهگاه شاهد صدور مجوز برای واردات پوشاک بسیار نامرغوب هستیم.

رئیس انجمن صنایع همکن نساجی، پوشاک و چرم البرز از واردات پارچه که گهگاه مجوزهای آن  صادر می شود گلایه کرد و گفت: اوج بی انصافی در حق مصرف کنندگان است که به بهانه رقابت در بازار ، پارچه های بسیار نامرغوب و پوشاک بنجل چینی را وارد کشور کنیم شود.

مالمیر افزود: طی چند سال اخیر رکود اقتصادی و کاهش قدرت خرید مردم  با واردات انواع پوشاک و پارچه های نامرغوب همراه شد و شاهد تبلیغات گستره فروشگاه‌هایی بودیم که تحت عنوان ارزانسرا پوشاک بنجل و نامرغوب وارداتی از مجاری مجاز و قاچاق را عرضه کردند.

وی ادامه داد واردات اینگونه البسه به نحوی رواج یافت که‌در برخی محله های تهران و استان البرز انواع پوشاک  نو و دو دست دوم معروف به “تاناکورا” در وانت ها و کامیون ها در حاشیه جاده ها عرضه می شد.

مالمیر تصریح کرد: ما مخالف رقابت نیستیم ، ولی  واردات محصولات فاقد کیفیت که نوع مرغوب آن در داخل کشور به وفور تولید می شود را رقابت نمی دانیم،  بلکه معتقدیم اینگونه حرکت ها منجر به شکستن کمر تولید می شود.

کم توجهی ها، صادرات پوشاک کشور را در سراشیبی قرار داد
وی گفت: در دهه هفتاد صنعت پوشاک کشور که از کیفیت بالایی برخوردار است به عنوان یک صنعت پیشرو در صادرات‌ مطرح بود و پوشاک تولید ایران در بازار کشورهای اروپا طرفداران فراوانی داشت.

وی ادامه داد: متاسفانه بی توجهی ها و عدم حمایت دولت ها به صنعت پوشاک طی سه دهه اخیر باعث شد به تدریج جای خالی ایران در بازر جهانی صادرات را کشور های اروپایی تصاحب کنند.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.