۹ زندانی محکوم به قصاص به همت دستگاه قضایی البرز آزاد شدند

رئیس کل دادگستری استان البرز از آزادی ۹ محکوم به قصاص با تلاش قضات استان در ۶ ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز حسین فاضلی هریکندی، رییس کل دادگستری استان البرز، صبح امروز در جمع خبرنگاران، از آزادی ۹ محکوم به قصاص در ۶ ماهه نخست امسال با تلاش همکاران خود خبر داد واظهار داشت: در دادگستری کل استان البرز در کنار جدیت در مجازات افرادی که نظم جامعه را مختل می‌کنند، تلاش‌های فراوانی برای بازاجتماعی کردن بزهکاران نادم و پشیمان و بازگشت آنها به آغوش خانواده و جامعه صورت می‌گیرد.

وی افزود: یکی از ظرفیت‌های قانونی که در این زمینه کمک می‌کند، مقررات راجع به قصاص است؛ برعکس سایر کشورها، قوانین ایران با الهام از شرع مقدس برای قتل عمدی اجازه داده است تا با رضایت اولیای دم، اعدام و قصاص منتفی شود. این ظرفیت موجب می شود با تلاش و مساعی بتوان رضایت اولیای دم مقتول را اخذ کرده و به قاتلانی که بنا به دلایلی در لحظه تصمیم اشتباه گرفته اند، پس از تحمل مجازات حبس، حیات و فرصت دوباره بخشید.

این مقام مسؤول بیان کرد: در همین زمینه به حول و قوه الهی و در اجرای تأکیدات رئیس قوه قضاییه و تلاش و پیگیری همکاران قضایی و اداری در بخش‌های مختلف دادگستری کل استان اعم از اجرای احکام کیفری و شوراهای حل اختلاف و برگزاری جلسات متعدد با اولیای دم در شش‌ماهه نخست سال جاری، ۹ پرونده قصاص منتهی به رضایت و عمدتا آزادی متهمان شده است.

وی تصریح کرد: نکته بسیار مهم در این پرونده ها این است که در چهار فقره از پرونده‌ها، اولیای دم بدون اینکه مبلغی دریافت کنند، رضایت خود را اعلام کرده‌اند که این گذشت می‌تواند الگوی  خوبی  در جامعه باشد؛ یعنی برخی افراد علی‌رغم داشتن حق قانونی و شرعی خود جهت دریافت دیه، بدون اینکه مبلغی بگیرند، به قاتل فرزند یا پدر یا مادرشان رضایت داده اند.

فاضلی هریکندی افزود: در یکی از موارد، اولیای دم فقط شرط گذاشته‌اند که قاتل از شهر محل سکونت خود نقل مکان کند و فقط در ۵ فقره از پرونده‌ها، اولیای دم مبالغ یا اموالی به‌عنوان دیه دریافت کرده و رضایت داده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه با وجود رضایت اولیای دم، جنبه عمومی پرونده‌ها به قوت خود باقی است تاکید کرد: در برخی موارد با وجود رضایت اولیای دم، تا ۱۰ سال حبس هم با تشخیص دادگاه تعیین شده است که عمدتاً با توجه به اینکه مدت مدیدی در زندان بوده‌اند، با جلب رضایت اولیای دم، جنبه عمومی جرم هم به اتمام رسیده و بلافاصله آزاد شده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی پرونده‌های قتل نشان می‌دهد علت عمده وقوع قتل، هیجانات لحظه‌ای ناشی از نزاع و درگیری‌های خیابانی، عدم کنترل خشم، عدم پایبندی به مسائل اخلاقی و شرعی و اختلافات خانوادگی و اعتیاد است، گفت: اغلب این موارد با خودمراقبتی، رعایت و توجه به مسائل اخلاقی و آگاهی خانواده‌ها قابل پیش‌بینی و پیشگیری است.

فاضلی هریکندی با ابراز امیدواری به گسترش فرهنگ صلح و سازش در سطح جامعه افزود: هرچند تلاش‌های انجام‌شده منتهی به ۹ فقره رضایت در استان شده است، اما از یک طرف، همین افراد سال‌ها در زندان بوده‌اند و تعیین تکلیف آنها زمان برده و از طرف دیگر بسیاری از افراد هستند که اولیای دم حاضر به رضایت نیستند و نتیجه آن قصاص قاتل است.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.