تولید ‌یک‌میلیون دُز واکسن رازی کوو پارس از شهریورماه

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: تا پایان مرداد مرحله سوم کارآزمایی واکسن کووپارس آغاز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز محمدحسن فلاح مهرآبادی ظهر امروز در جمع خبرنگاران استان البرز با بیان اینکه در چند روز آینده با اتمام تزریق دُز دوم واکسن رازی کوو پارس به تمام داوطلبان، این مرحله کارآزمایی بالینی هم به پایان می‌رسد، اظهار داشت:‌ پیش‌بینی می‌شود هفته سوم یا چهارم مرداد امسال مرحله سوم کارآزمایی این واکسن آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه 500 داوطلب در  مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس شرکت داشتند افزود: همه داوطلبان این مرحله دُز اول واکسن را دریافت کردند و 380 نفر هم تا 30 تیر دُز دوم واکسن را دریافت کردند.

وی با اعلام اینکه گزارش اولیه مرحله دوم کارآزمایی بالینی تا آخر هفته به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد ادامه داد: دو سناریو برای مرحله سوم آزمایش بالینی واکسن مشخص شده است که امید است با مجوز مسئولان این مرحله هم با موفقیت پشت‌سر گذاشته شود.

‌فلاح پیش‌بینی کرد از شهریور تولید حداقل یک‌میلیون دُز واکسن رازی کوو پارس انجام شود و گفت: بخش عمده‌ای از شرایط تولید این واکسن فراهم شده است ‌و مابقی هم به‌زودی فراهم می‌شود.

وی اضافه کرد: سالانه بین 50 تا 60 میلیون واکسن در حوزه پزشکی شامل فلج اطفال، سرخک، سرخچه و اوریون، دیفتری و کزاز در مؤسسه رازی و سل و هپاتیت‌بی در پاستور تولید می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. کشور با استفاده از این واکسن‌ها در این زمینه خودکفا شده و با استفاده از این محصولات بیماری‌های مختلفی را کنترل کرده است.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی ـ استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت و سخت‌ترین شیوه‌نامه‌های داخلی در دست ساخت است.

این مؤسسه از روش پروتئینی نوترکیب که از ایمن‌ترین واکسن‌ها است، برای تولید آن استفاده کرده است.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.