معطلی 25 روزه 300 کانتینر میوه و تره بار ایرانی در مرز آذربایجان

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز گفت: 300 کانتینر محصولات کشاورزی استان البرز در باکو تخریب و فاسد شد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز،‌ سید کاظم میرجلیلی در دیدار با مدیرکل گمرک استان البرز در ارتباط با ضرورت راه‌اندازی مرکز قرنطینه محصولات کشاورزی در محل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام و در نزدیکی گمرک استان اظهار داشت : بعد از گذشت ۴ تا ۵ سال از طرح این موضوع در نهایت اواخر سال گذشته اختصاص محلی برای فعالیت این مرکز در محل منطقه ویژه اقتصادی و فرودگاه بین المللی پیام در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه محل مورد نظر برای راه اندازی مرکز قرنطینه محصولات کشاورزی بازسازی و مجهز شده است، گفت: در حال حاضر تنها تامین شبکه اینترنت این مرکز باقیمانده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز بیان کرد: اکنون به دلیل فعال نبودن مرکز قرنطینه محصولات کشاورزی صادرکنندگان بارهای صادراتی مدتی طولانی برای اقداماتی مانند انجام آزمایش کشت معطل می‌مانند، به نحوی که روزانه ۸۰ تا ۱۰۰ کانتینر محموله صادراتی بعد از بارگیری، ۲۰ ساعت بعد به بنادر جنوبی از جمله جاسک، دیر و لنگه و شهید باهنر می رسد.

وی عنوان کرد: در بنادر کشور توسط مسئول حفظ نباتات در زمان کوتاهی نمونه‌های محصولات صادراتی مشتمل بر میوه و تره بار کنترل شده و ارسال می‌شود.

میرجلیلی با تاکید بر اینکه انتظار ما این است تا ارزیابی محصولات کشاورزی صادراتی استان در محل سردخانه‌های صادرکنندگان انجام شود، توضیح داد : بارهای صادراتی کشاورزی که بیشتر مشتمل بر سبزی و صیفی است همه بسته بندی شده است، در نتیجه باید در کوتاهترین زمان ارسال شود تا از خرابی محصول جلوگیری شود‌.

عضو اتاق بازرگانی استان البرز بیان کرد: برخی از صادرکنندگان محصولات کشاورزی البرز به دلیل عدم تمدید کارت بازرگانی خود یا تعلیق آن تحت تاثیر مسئله برگشت ارزهای صادراتی از کارت‌های بازرگانی متفرقه استفاده می کنند و به همین دلیل صادرات خود را از خارج استان انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه حدود ٨ سال قبل با فعال بودن پروازهای کارگو ویژه ارسال محموله‌های صادراتی حوزه کشاورزی از مبدا فرودگاه بین المللی پیام خیلی از محصولات صادراتی را روزانه به مقاصد هدف صادر می کردیم ، بیان کرد: اما اکنون این پروازها به دلیل مواردی مانند نبود سوخت کافی پروازها و یا بالا بودن هزینه فرودگاهی در مقاصد هدف انجام نمی‌شود و ما بیشتر بر حمل و نقل زمینی متمرکز شده ایم.

میرجلیلی با بیان اینکه در حال حاضر مقصد محصولات کشاورزی صادراتی مشتمل سبزی و صیفی و میوه کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله عمان و دبی و قطر است، افزود: یک مشکل دیگر ما در بحث حمل و نقل است، چون بخشی از کانتینرهای یخچال دار ما باید بروز شده و یا با کانتینرهای جدید جایگزین شود.

وی با اشاره به اینکه در بهمن ماه سال گذشته بیش از ۳۰۰ کانتینر بار ایرانی مشتمل بر محصولات کشاورزی صادراتی مانند خیار، کیوی و گوجه فرنگی حدود ۲۵ روز در باکو نگه داشتند، عنوان کرد: به دلیل عدم همکاری رایزن بازرگانی در کشور آذربایجان تا این مدت بارها نگه داشته شد و خسارت جبران ناپذیری به صادرکنندگان وارد گردید در صورتی که بانک مرکزی درخواست برگشت ارز را از صادرکننده طلب می کنند و کارت صادر کننده تعلیق می‌شود.

وی با بیان اینکه این محصولات فاسد شدند، افزود : صادرکنندگان این محصولات خسارت‌های ۵ تا ۲۰ میلیارد تومانی متحمل شدند.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان میوه و تره بار استان البرز با تاکید بر اینکه باید در قالب اقدامات سیاست خارجی مشکلات موجود برای ارسال محموله‌های صادراتی به کشورهای همسایه حل شود، عنوان کرد: از طرفی حمل و نقل ما فرسوده است و برای واردات کانتینرهای یخچال دار بروز و جدید به کشور هم مشکل داریم.حتی در چند سال گذشته نتوانستیم حداقل سوخت مصرفی یخچال‌های حمل بار محصولات صادراتی در داخل را تامین کنیم.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.