سال گذشته فقط دو طلاق توافقی در طالقان ثبت شد

رئیس کل دادگستری البرز گفت: در سال ۱۴۰۰ در طالقان فقط دو مورد طلاق توافقی ثبت شده که نشان می‌دهد مسائل و مشکلات اجتماعی و خانوادگی در این شهرستان شایع نیست.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز حسین فاضلی هریکنددی در آیین تکریم و معارفه رئیس حوزه قضایی طالقان با اشاره به اینکه جرم اول شهرستان طالقان بر خلاف استان و کشور که جرم سرقت در صدر قرار دارد، بزه تغییر غیرمجاز کاربری است اظهار داشت: در سال ۹۸ تعداد پرونده های مرتبط به تغییر کاربری غیرمجاز ۵۳ پرونده بود و این رقم در سال های ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰ به ترتیب به ۲۴۶ و ۴۳۸ فقره پرونده رسید.

فاضلی هریکندی در ادامه با اشاره به اینکه سرقت و دعاوی حقوقی مرتبط با مطالبه خسارت، خلع ید و الزام به تنظیم سند رسمی انتقال، در رتبه های بعدی فراوانی پرونده های این شهرستان قرار دارد افزود: یکی از مشکلات این شهرستان مرتبط با مستثنیات اراضی ملی است که در اختیار مردم قرار دارد که تعیین حدود نشده و بین مالکین دعاوی مربوط به تعیین حدود مطرح می شود.

وی شهر طالقان را در زمینه طرح دعاوی مربوط به خانواده یکی از شهرستان های دارای کمترین میزان طلاق عنوان کرد و متذکر شد: در سال ۱۴۰۰ در طالقان فقط دو مورد طلاق توافقی ثبت شده که نشان می‌دهد مسائل و مشکلات اجتماعی و خانوادگی در این شهرستان شایع نیست.

رئیس کل دادگستری استان البرز در ادامه با یادآوری اینکه تغییر کاربری و تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها، یکی از بزه های دارای بیشترین فراوانی در این حوزه قضایی است اضافه کرد: متاسفانه برخی نهادهایی که حق صدور مجوز ندارند در این امور خالت کرده و مشکلاتی ایجاد می‌کنند مثلا دهیاری‌ها یا بخشداری بدون داشتن مجوز از جهاد کشاورزی اقدام به اعطای مجوز می‌کنند که برخلاف قانون است و باید ساماندهی شود.

رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان البرز با اشاره به اینکه پیشگیری یکی از اولویت‌های حوزه مقابله با تغییر کاربری های غیرمجاز است متذکر شد: حسب تاکیدات رئیس قوه قضائیه باید با استفاده از سامانه‌های هوشمند، پیشگیری قبل از احداث بنا باشد که دادگستری کل استان البرز با تشکیل قرارگاه صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری‌ها و ایجاد «سامانه کشت‌یار» در این زمینه قدم برداشته و پیشرو است.

وی در ادامه با تقدیر از زحمات «حامد مومنی نژاد» که برای بیش از دو سال ریاست حوزه قضایی طالقان را بر عهده داشت از انتصاب وی به عنوان رئیس دادگستری اشتهارد خبر داد و گفت: «مجتبی مومنی زمانی» که از قضات توانمند استان است و پیش از این معاون قضایی دادگستری فردیس بوده و تجربه بازپرس ویژه پرونده فلاحتی نظرآباد با ابلاغ رئیس قوه قضائیه و همچنین کشف باند جعل اسناد رسمی در استان های تهران و استان البرز را در سوابق خود دارد با توجه به توانمندی و تخصص به عنوان رئیس حوزه قضایی طالقان منصوب شده است.

فاضلی هریکندی در ادامه استفاده از فرصت مدیریت برای خدمت به مردم؛ تکریم مردم و مراجعان؛ حضور در بین مردم، اجرای راهبردهای ۱۵ گانه ابلاغی رئیس قوه قضائیه، تعامل با مدیران شهری و توجه به سلامت مجموعه را از انتظارات خود برشمرد.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.