نخستین فرآورده بیولوژیک ایرانی در عراق توسط موسسه رازی ثبت شد

نماینده صادرات محصولات بیولوژیک پزشکی موسسه رازی، موفق به ثبت سرم‌های درمانی ضد مارگزیدگی و عقرب زدگی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کشور عراق شد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز فخرالدین رحمانی امروز در جمع خبرنگاران استان البرز با اشاره به ثبت سرم‌های درمانی ضدمارگزیدگی و عقرب زدگی موسسه رازی به عنوان نخستین فرآورده بیولوژیک ایرانی ثبت شده در کشور عراق اظهار داشت: شرکت کیمیا وارگه‌سازان به عنوان نماینده صادرات محصولات بیولوژیک موسسه رازی در کشور عراق  پیش از این و در سال ۲۰۱۹ نیز موفق به ثبت سایت موسسه رازی در وزارت بهداشت عراق به مدت ۵ سال شد.

وی افزود: زمانی که سایت یک موسسه تولیدی در وزارت بهداشت کشور دیگری ثبت می شود، در گام بعدی باید محصولاتی که به آن کشور صادر می شود نیز ثبت شود، در همین راستا از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ با برگزاری جلسات، نشست‌ها، کمیسیون های فنی و کارگاه های آموزشی، فرآیند تامین مستند سازی ثبت محصول طی شد.

رئیس هیئت مدیره شرکت‌کیمیا وارگه‌سازان با اشاره به اینکه مهمترین شاخصه آنتی ونوم ها، پوتنسی(قدرت اثر) است گفت: بر این اساس کنترل کیفیت وزارت بهداشت عراق به موسسه رازی دعوت شدند و کارگاه آموزشی ۲ روزه پوتنسی با همکاری بخش جانوران سمی این موسسه برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از معرفی ونوم و آنتی ونوم ها و واکسن های مورد نیاز به کنترل کیفی وزارت بهداشت عراق برای انجام تست های آزمایشگاهی تعیین پوتنسی، آن فرآورده‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و با موفقیت تایید شدند.

رحمانی با بیان اینکه اقدامات سخت‌گیرانه زیادی برای ثبت این فرآورده‌ها انجام شد، افزود: سرم‌های ضد مارگزیدگی و عقرب زدگی موسسه رازی به عنوان نخستین فرآورده‌های بیولوژیکی بودند که در طول تاریخ وزارت بهداشت عراق در این کشور ثبت شدند و تاکنون هیچ محصول بیولوژیک از جمله پادزهرها، آنتی ونوم ها یا سرم های درمانی و واکسن های انسانی در این کشور به ثبت نرسیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت، برنامه بلندمدت ما ایجاد سایت فیلینگ در عراق و بغداد است و به همین منظور با تشکیل شرکتی با طرف عراقی و اقدامات لازم،  مجوز بهره برداری کارخانه سایت فیلینگ آنتی ونوم های مار و عقرب را در دستور کار داریم تا به نوعی این بازار صادراتی را برای همیشه حفظ کنیم.

رحمانی با بیان اینکه هیچ کشوری تاکنون موفق به ثبت فرآورده‌های بیولوزیک خود در کشور عراق نشده، ادامه داد: بر این اساس در حال حاضر هیچ رقیبی در حوزه پادزهرهای مار و عقرب در عراق نداریم و این موفقیتی برای هردو کشور محسوب می‌شود.

وی همچنین از انتخاب شرکت کیمیاوارگه سازان به عنوان صادر کننده نمونه استان تهران توسط اتاق بازرگانی خبر داد و گفت: بخش مهمی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان صنعتی به ویژه در حوزه دارو و محصولات بیولوژیک در استان تهران متمرکز هستند و در این رقابت سنگین ۱۵ شرکت به عنوان نمونه انتخاب شدند که شرکت کیمیا وارگه سازان به عنوان صادرکننده نمونه در حوزه مواد بیولوژیک معرفی شد.

وی با تاکید بر ضرورت حفظ سبد صادراتی برای۲ محصول کنونی و افزایش این ظرفیت، گفت: به همین منظور ۲ هفته گذشته کارگاه آموزشی در بغداد برگزار شد که بر اساس آن صادرات واکسن های انسانی از جمله MMR و فلج اطفال در آینده ای نزدیک و پس از تایید مستندات انجام خواهد شد تا برای ریشه کنی این ۲ بیماری اقدام و سبد صادراتی را افزایش دهیم و با صادرات فرآورده‌های بیولوژیک پزشکی در ارزآوری به کشور و برون رفت از بحران های اقتصادی موفق عمل کنیم.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.