کیفیت هوای البرز در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز اعلام کرد که کیفیت هوای بیشتر مناطق این استان در وضعیت قرمز قرار دارد که بیانگر ناسالم بودن هوا برای تمام گروه های جامعه می باشد.

به گزارش پایگاه خبری همگام با البرز ازکرج فردین حکیمی در جمع خبرنگاران البرز اظهار داشت: بر اساس اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی استان، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در شهرستان های استان البرز بالاتر از عدد ۱۵۰ است به طوریکه در شهرستان های اشتهارد و کرج این مقیاس ها به ترتیب بر روی اعداد ۱۷۳ و ۱۶۵ قرار گرفته است.

وی به پیش بینی هواشناسی البرز مبنی بر پایداری این وضعیت تا پایان روز دوشنبه اشاره کرد وافزود: پایداری وضعیت جوی و استقرار پدیده وارونگی هوا منجر به این وضعیت شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز به اقدامات لازم برای وضعیت قرمز اضطرار اشاره  کرد و افزود:   مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت منجر به افزایش آلودگی هوا ضروری است.

حکیمی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

کارگروه اضطرار آلودگی هوای استان البرز شب گذشته به ریاست معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار برگزار شد که در این کارگروه «ابوالفضل فانی» با اشاره به عدم حضور بیشتر مدیران کل در نشست کارگروه های اضطرار آلودگی هوا، گفت: این مدیران بدانند که حفظ سلامت مردم از هر چیزی واجب تر است.

همچنین مدیرکل حفاظت  محیط زیست البرز نیز در این نشست ضمن گله مندی از بی توجهی برخی مسوولان بر انجام تکالیف دستگاههای عضو کارگروه، گفت: با توجه به شرایط اضطرار آلودگی، موضوع تعطیلی موقت واحدهای تولیدی معدنی بالقوه آلاینده، تشدید برخورد با خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی، ممنوعیت تردد کامیونها در سطح شهر و همچنین ممنوعیت فعالیت های عمرانی و هر گونه فعالیتی که منجر به آلودگی هوا می شود، باید در دستور کار قرار گیرد.

پایگاه خبری استان البرز

انتهای پیام/شراره کهنسال

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممنون از ثبت دیدگاه. پس از بررسی نمایش داده خواهد شد.